شما اینجا هستید

    اجتماعی » سادگی ازدواج به روش ائمه اطهار

ازدواج حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) از مهم ترین اتفاقات تاریخ اسلام می‌باشد، زیرا سلسله امامان شیعه ثمره این ازدواج هستند.

ازدواج حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه السلام) از مهم ترین اتفاقات تاریخ اسلام می‌باشد، زیرا سلسله امامان شیعه ثمره این ازدواج هستند. مطابق با برخی احادیث، پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) به وحی الهی، حضرت فاطمه را به ازدواج حضرت علی در آورد. در مورد تاریخ این ازدواج چندین نظر وجود دارد که در تقویم رسمی ایران از این بین، روز یکم ذی الحجه به عنوان تاریخ این ازدواج تعیین شده است.

امروزه ازدواج در میان جوانان به علت برخی موارد از جمله رسم و رسومات سخت به سختی در حال انجام است و اغلب جوانان به خاطر رسم و رسومات امروزی حاضر به ازدواج نیستند .
به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی علیه‌السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بهتر است کمی از ساده زیستی این دو بزرگوار را مطالعه کنیم تا با تفکر عمیق در این مسئله مقوله ازدواج را سخت نکنیم.

نکته: موراد ذکر شده از کتب تاریخی  اسلام و مذهب شیعه استخراج شده است.

مهریه حضرت زهرا علیهاالسلام

رسول اکرم (ص) پس ازکسب اجازه از حضرت زهرا (س) به نزد امیرالمؤمنین علی (ع) آمدند و با لبی خندان گفتند: یا علی! آیا برای عروسی چیزی داری؟ پاسخ داد: یا رسول الله پدر و مادرم قربانت، شما از وضع من کاملاً اطلاع دارید. تمام ثروت من عبارت است از یک شمشیر، یک زره و یک شتر. فرمود: تو مرد جنگ و جهادی و بدون شمشیر نمی توانی در راه خدا جهاد کنی، شمشیر از لوازم و احتیاجات ضروری تو است. شتر نیز از ضروریات زندگی تو محسوب می شود، باید به وسیله آن آبکشی کنی و امور اقتصادی خود و خانواده ات را تأمین کنی و برای اهل و عیالت کسب روزی نمایی و در مسافرت بارت را بر آن حمل کنی، تنها چیزی که می توانی از آن صرف نظر کنی همان زره است. منهم به تو سخت نمی گیرم و به همان زره اکتفا می نمایم.

خواندن خطبه عقد در مسجد

در حضور جمعیت، مراسم عقد و خطبه خوانی را انجام پذیرفته است.

پیغمبر (ص) در حالی که صورتش از سرور و شادمانی می درخشید به مسجد تشریف برد، ‌و به بلال حبشی فرمودند: مهاجر و انصار را در مسجد جمع کن.هنگامی که مردم جمع شدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثنای الهی فرمود: ای مردم آگاه باشید که جبرئیل بر من نازل شد و از جانب خدا پیام آورد که مراسم عقد ازدواج علی و فاطمه علیها السلام در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده و دستور داده که در زمین نیز آن مراسم را انجام دهم، و شما را بر آن گواه بگیرم. على علیه‌ السلام را خواست و فرمود یا على پروردگار مرا امر فرموده که فاطمه را براى تو عقد کنم به پانصد مثقال نقره آیا راضى هستى؟ عرض کرد: یا رسول‌اللَّه راضى هستم همه حضار مبارک باد گفتند سپس رسول خدا (ص) به منبر رفت خطبه عقد را ایراد فرمود.پس از آن علی علیه السلام برخاست خطبه ای ایراد کرد و فرمود: ای مردم! رسول خدا فاطمه را به عقد من در آورد و زره ام را از بابت مهر قبول کرد. از آن حضرت بپرسید و گواه باشید.مسلمانان به پیغمبر (ص) عرض کردند: یا رسول الله! فاطمه را با علی کابین بسته ای؟ رسول خدا پاسخ داد: آری.

جهیزیه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

از صورت جهیزیه حضرت زهرا سلام الله علیها مى توان به وضع زندگى بانوى بزرگوار اسلام به خوبى پى برد. آن چه براى حضرت زهرا سلام الله علیها تهیه کرده بودند به قرار زیر بود:

یک پیراهن به قیمت هفت درهم ، روبنده ای به قیمت چهار درهم، شاید منظور از آن «خمار» روسری، مقنعه یا چادر باشد ، یک قطیفه ی مشکی خیبری ، تختی که وسط آن را با لیف خرما بافته بودند ، دو عدد تشک با روکشی از کتان مصری که یکی از آنها با لیف خرما و دیگری با پشم گوسفند پر شده بود، چهار بالش -یا متکا، یا پشتی- با رویه ای از پوست حیوانات طائف که درون آنها از علف ، پرده ای از جنس پشم ، حصیری بافت یمن ، یک آسیای دستی ، طشت مسی ، مشک آبی از جنس پوست ، ظرف مخصوص شیر که از جنس چوب می تراشیدند ، ظرفی برای آبخوری ، آفتابه ای قیر اندود ، سبویی سبز رنگ که در آن روغن، آرد یا چیزهایی دیگر نگهداری می کردند و دو کوزه ی کوچک سفالی.

موراد مطرح شده صرفا جهت شناخت ساده زیستی در مبحث ازدواج بود به امید آنکه خانواده‌ها در امر ازدواج سختگیری های امروزه روز را به فراموشی بسپارند.

دسته بندی: اجتماعی, تیتریک, سبک زندگی, فرهنگی, پیشخوان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد