شما اینجا هستید

    اجتماعی » حقارت آمریکا با شلیک یک موشک

دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد، این سقوط حقارت آمریکا با شلیک یک موشک به هواپیمای مسافربری را در دنیا رقم زد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیز خبر،دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد، این سقوط حقارت آمریکا با شلیک یک موشک به هواپیمای مسافربری را در دنیا رقم زد.

این هواپیما در زمانی که ایران در نبرد با عراق قرار داشت با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیرو‌های آمریکایی قرار گرفت. هواپیما حامل ۲۹۰ مسافر و خدمه بود که تمامی آن‌ها به شهادت رسیدند.

آمریکایی‌ها دلیل موجهی برای این شلیک ارائه نکردند، در ابتدا آن را یک هواپیمای نظامی خواندند سپس هواپیما را خارج از دالان هوایی وانمود کردند و پس از آن که مسیر قانونی هواپیما مورد تأیید سازمان‌های بین‌المللی هواپیمایی ایکائو و یاتا قرار گرفت گفتند این هواپیما را با اف۱۴ اشتباه گرفته‌اند بعداً هم به فرمانده ناو وینسنس مدال شجاعت اعطا کردند.

متخصصان هوایی بیطرف در آن زمان معتقد بودند فرمانده و مسئولان ناو وینسنس به‌هنگام حمله به این هواپیما می‌دانستند که با یک هواپیمای مسافربری مواجه‌اند.

انتهای خبر/

دسته بندی: اجتماعی, ایران, بین الملل, تیتریک, عکس, پیشخوان برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد