شما اینجا هستید

    اجتماعی » ۱۷۴طرح توسعه ای سال گذشته برای تکاب

۱۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سال گذشته در توسعه و عمران زیرساخت ها و برای رفع محرومیت از شهرستان تکاب سرمایه گذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیز خبر به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان تکاب ، فرماندار تکاب با بیان اینکه ۱۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سال گذشته در توسعه و عمران زیرساخت ها و رفع محرومیت از این شهرستان سرمایه گذاری شده است گفت: ۱۷۴ طرح مختلف برای آبادانی و توسعه زیربناهای تکاب در بخش عمرانی، اقتصادی، مخابراتی، کشاورزی، صنعتی و تولیدی اجرایی شده است.

اسماعیل حیدری آزاد با تاکید بر اینکه با اجرای طرح های محرومیت زدایی دولت سیزدهم، تکاب در مسیر رشد و توسعه قرارگرفته افزود: از این تعداد طرح توسعه ای ۱۵۵ طرح عمرانی در مناطق شهری و روستایی تکاب اجرا، تکمیل و افتتاح شده و عملیات اجرایی ۱۹ طرح دیگر با محوریت ارتقا زیرساخت ها آغاز شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته ۳۴ کیلومتر از محورهای بین شهری و روستایی تکاب زیرسازی و آسفالت گردید که در مجموع در سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از ۷۰ کیلومتر از جاده های تکاب به همت دولت سیزدهم زیرسازی و آسفالت شده و ۱۱ طرح جاده ای برای آسفالت ۴۲ کیلومتر از محورهای روستایی این شهرستان با هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیز در دست اقدام است که بلافاصله پس از مساعد شدن شرایط جوی و تامین قیر مورد نیاز، عملیات اجرایی آنها شروع خواهد شد.

فرماندار تکاب اظهار کرد: سال گذشته راه دسترسی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان که سال ها وضعیت نامطلوب و نامناسبی داشت به طول پنج کیلومتر از محدوده آبگرم احمدآباد تا سه راهی میراث فرهنگی، محور تکاب – شاهیندژ به طول هشت کیلومتر، محور های تکاب – بیجار، تکاب – دوراهی ایرانخواه و محور روستایی کرفتو هر کدام به طول ۳.۵ کیلومتر و راه دسترسی روستاهای چراغتپه سفلی و نبی کندی آسفالت شد.

حیدری آزاد ادامه داد: علاوه بر این پروژه مهم راهسازی در محور تکاب – تخت سلیمان – دندی که از طرح های عمرانی نیمه تمام و رها شده تکاب بود و از سال ۱۴۰۱ به همت دولت مردمی و انقلابی آیت الله رییسی فعال شده و تا پایان سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۷ کیلومتر از این محور در محدوده سه راهی پهلوان تا روستای حسن آباد تعریض، احداث، بهسازی و آسفالت شده و درحالی که به طور رسمی افتتاح نشده اما زیربار ترافیک رفته و مردم و مسافران، گردشگران و اهالی روستاهای منطقه از منافع آن بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته  ۴۰ طرح عمران روستایی با ۱۵۵ میلبارد ریال هزینه در بخش مرکزی و ۳۵ طرح با ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه در روستاهای بخش تخت سلیمان اجرا شده، اضافه کرد: در این مدت اجرای ۱۶ طرح گازرسانی در روستاهای تکاب و شهر تخت سلیمان به پایان رسید و در هفته دولت و دهه فجر سال ۱۴۰۲ مورد بهره برداری قرارگرفت با افتتاح این طرح ها، تعداد روستاهای تکاب که در دولت سیزدهم گازرسانی شده به بیش از ۵۰ روستا رسید که اقدامی بی سابقه در راستای محرومیت زدایی از شهرستان به شمار می رود.

حیدری آزاد با اشاره به سرمایه گذاری ۶هزار و ۳۳۰ میلیارد ریالی دولت سیزدهم در بخش توسعه ارتباطات مخابراتی، اجرای طرح های اینترنت پرسرعت روستایی و نصب و راه اندازی دکل ها در تکاب یادآور شد: ۱۷ طرح مخابراتی در سال گذشته در شهر و روستاهای تکاب در سال ۱۴۰۲ اجرا و افتتاح شد.

وی خاطر نشان ساخت: همچنین یازده طرح کشاورزی، هفت طرح برق رسانی، پنج طرح آبرسانی به روستاهای دارای تنش آبی، ۲ ایستگاه مدرن هواشناسی در شهر تکاب و گردنه مایین بلاغ به بهره برداری رسید و سالن ورزشی سقف کوتاه شریف آباد تکاب نیز به عنوان طرح نیمه تمام این شهرستان تکمیل و افتتاح شد.

فرماندار تکاب گفت: ۱۲ طرح عمرانی در شهر تکاب و ۱۰ طرح عمرانی در شهر تخت سلیمان سال گذشته به بهره برداری رسید و ۵۲۹ تُن قیر نیز به این شهرداری ها تخصیص یافت که بخشی از آن تحویل داده شده و همچنین با کمک های دولتی ۵ دستگاه انواع خودرو سنگین و خدماتی در اختیار این شهرداری ها قرار گرفت.

حیدری آزاد با بیان اینکه ۲ طرح مهم راهسازی این شهرستان که در دهه فجر سال ۱۴۰۱ کلنگ زنی شد در سال ۱۴۰۲ اجرایی گردید، افزود: این طرح ها شامل طرح جاده ای محور تکاب – شاهیندژ با ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به عنوان بزرگترین طرح راهسازی آذربایجان غربی است که سال گذشته ۲ کیلومتر از آن با حذف نقاط حادثه خیز گردنه ساروق و ترانشه برداری، تعریض، احداث و آسفالت گردید و چند روز قبل از عید نوروز امسال زیربار ترافیک و تردد رفت و نیز طرح بهسازی و آسفالت محور تکاب – دندی با پنج هزار میلیارد ریال اعتبار از محدوده احمدآباد در حال اجرا است.

وی اظهار نمود: سال گذشته در راستای رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال در تکاب گام های اساسی برداشته شد و با اجرای منویات مقام معظم رهبری و اجرای برنامه های دولت سیزدهم ۲ طرح مهم صنعتی و خدماتی شامل واحد تولید بتن آماده و مجتمع تجاری چند منظوره غلات و حبوبات با ۴۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری افتتاح شد که موجب ایجاد اشتغال پایدار برای ۸۰ نفر گردید.

وی با اشاره به اینکه با پیگیری های انجام شده و با عنایت و دستور استاندار آذربایجان غربی در روزهای پایانی سال گذشته ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرا و تکمیل طرح های عمرانی و تسریع در روند توسعه تکاب اختصاص یافت افزود: علاوه طرح های عمرانی اجرا شده، هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان در سال ۱۴۰۲ بین دستگاه های مجری طرح ها توزیع و ۹۷ میلیارد ریال اعتبار به شهرداری تکاب، ۱۷ میلیارد ریال به شهرداری تخت سلیمان و ۵۸ میلیارد ریال نیز به دهیاری های بخش های مرکزی و تخت سلیمان اعطا شده که بیانگر رشد بی سابقه اعتبارات عمرانی تکاب در سال گذشته است.

فرماندار تکاب ادامه داد: در راستای تسریع در عمران و آبادانی روستاها و بهره مندی حداکثری از فصل کاری، عملیات اجرایی طرح های هادی و عمرانی در ۲۴ روستای بخش مرکزی از ابتدای امسال دستور کار قرار گرفته که کار اجرایی برخی از آنها از جمله روستای حاجی بابا وسطی، اغولبیک، درویش رش و یولقون آغاج آغاز شده و برخی دیگر تا چند روز آینده شروع می شود.

حیدری آزاد افزود: ۴۲ کیلومتر از محورهای روستایی تکاب در قالب ۱۱ طرح جاده ای در محورهای عربشاه – آی قلعه سی، آسمان بلاغی، یهرلو، قره عمر – خارخار، زینهار کندی، کوسه پیری، گوله گوله، جداقیه و فیض آباد به زودی با هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار آسفالت می شود.

وی با اشاره به اینکه هم اینک هفت طرح عمرانی در حوزه بهداشت و درمان در شهر و روستاهای تکاب درحال اجرا است بیان کرد: همچنین راه دسترسی روستای سختگذر جداقیه در منطقه اوریات با اعتبار اولیه ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی آسفالت خواهد شد.

انتهای خبر/

دسته بندی: اجتماعی, اقتصادی, تیتریک, سیاسی, شهرستان, عکس, فرهنگی, ورزشی, ویژه خبری, پیشخوان, گزارش برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد