شما اینجا هستید

    اجتماعی » کشف و توقیف محموله قاچاق گیاهان دارویی در تکاب

کشف و توقیف محموله قاچاق گیاهان دارویی ((۵۰۰کیلو گرم)) ریواس و سیروحشی در این شهرستان.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیز خبر جواد نصیری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تکاب گفت: ماموران یگان حفاظت از مراتع و جنگل حین عملیات گشت زنی و مراقبت در محدوده شهرستان با اقدام سریع و به موقع موفق به شناسایی و توقیف یک دستگاه خودرو پیکان وانت که حامل گیاه دارویی قاچاق از نوع سیر وحشی و ریواس در حدود ۵۰۰ کیلوگرم و با ارزش تقریبی بیش از ۳۰۰ میلیون ریال شدند و خودروی توقیف شده و محموله توقیفی جهت تعیین تکلیف به مرجع قضایی ارجاع داده شدند.
جواد نصیری افزود: برداشت بی رویه گیاهان دارویی از عرصه های منابع طبیعی سبب آسیب رساندن به گیاهان دارویی ، کاهش سطح و تراکم و در نهایت موجب خطر انقراض برخی گونه های ارزشمند گیاهی نظیر باریجه ،ریواس، آنغوزه، کنگر، متکا felora persica ، زرشک وحشی ، زیره کوهی،چلم ، آویشن، ،کرفس کوهی، موسیر کوهی، قارچ ترافل و میوه های درختان جنگلی و … می شود.

وی گفت: همه ساله با شروع فصل بهار و رویش گیاهان مرتعی در سطح مراتع و مناطق کوهستانی استان ، متاسفانه افراد سودجو با دستبرد به طبیعت و برداشت بی رویه از گیاهان مرتعی خوراکی و دارویی اقدام به تخریب طبیعت می نمایند. متاسفانه نه تنها بهره برداران بومی، گیاهان دارویی را به شکل بی رویه و غیر علمی جمع آوری می کنند بلکه در سال های گذشته به وفور مشاهده شده که افراد سودجو از شهرستان های همجوار به این شهرستان وارد می شوند و با برداشت بی رویه برخی گیاهان دارویی، این گونه ها را قربانی زیاده خواهی خود می کنند.

نصیری اضافه نمود : اخیرا در سطح شهرستان مشاهده شده حجم زیادی از گیاهان دارویی جمع آوری شده از عرصه های منابع طبیعی که در خطر انقراض بوده به صورت گسترده در سطح شهرها و روستاها عرضه می گردد که به استناد ماده ۲۵ مکرر الحاقی به «قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» مصوب ۱۱/۱/۱۴۰۳ حمل، عرضه، خرید، فروش، نگهداری، اقدام برای خروج یا خارج کردن محصولات و فرآورده های مرتعی و جنگلی ممنوع بوده و با متخلفین به شدت برخورد می گردد.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت و همکاری مردم در این زمینه، از مردم شهرستان خواست به منظور حفظ و توسعه رویشگاه های این چنین گیاهان ارزشمندی از هرگونه برداشت غیر مجاز خودداری نمایید.

رئیس منابع طبیعی تکاب ادامه داد: بهره برداری از گیاهان دارویی برای افراد محلی تا مقدار ۲ کیلوگرم مجاز می باشد و بهره برداری بیش از ۲کیلوگرم ، بدون مجوز قانونی ممنوع بوده و با افراد خاطی برخورد قانونی صورت می گیرد و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد.

نصیری افزود: به سبب وسعت عرصه های منابع طبیعی برای برخورد با این قبیل اقدامات، باید مردم محلی و به ویژه شوراها و روستاییان گرامی  با اداره منابع طبیعی همکاری کرده و از فعالیت این افراد جلوگیری کنند و به محض مشاهده به یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان تکاب به شماره۴۵۵۲۲۴۵۱اطلاع دهید.

انتهای خبر/

دسته بندی: اجتماعی, تیتریک, سلامتی, شهرستان, فرهنگی, فرهنگی, ویژه خبری, پیشخوان, گزارش برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد